O projekcie

Super User. Opublikowano w O PRESSTO

PRESSto, to profesjonalna platforma publikowania czasopism elektronicznych UAM  (http://pressto.amu.edu.pl), założona w oparciu o oprogramowanie Open Journal Systems, skonfigurowana i dostosowana do aktualnych standardów naukowych publikacji elektronicznych. 

Czasopisma zaimplementowane na platformie PRESSto publikowane są w modelu otwartym (Open Access) co oznacza, że artykuły dostępne są bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych użytkowników internetu na podstawie otwartych licencji Creative Commons. 

Głównym celem powstałej w 2015r. platformy PPRESSto jest wdrożenie innowacyjnego systemu zarządzania czasopismem elektronicznym, który wspomaga pracę redakcji poprzez sprawną komunikację między zespołem redakcyjnym, autorami i recenzentami oraz umożliwia elektroniczny obieg dokumentów  niezbędnych w procesie redakcji począwszy od przesłania tekstu przez autora, poprzez proces recenzji,  korekty do opublikowania ostatecznej wersji artykułu. 

Celem funkcjonowania platformy jest również: wzrost widoczności artykułów; zwiększenie wskaźników wpływu czasopism; rozszerzenie indeksacji czasopism w naukowych wyszukiwarkach i bazach danych; wzrost liczby zagranicznych autorów i recenzentów.

Główne korzyści dla czasopism wydawanych na platformie PRESSto to:

a. Szeroki dostęp do pełnych tekstów w trybie Open Access dla aktualnych i archiwalnych numerów.

b. Udostępnianie artykułów na zasadach otwartych licencji Creative Commons co daje jasną informacje dla potencjalnych czytelników z całego świata w jaki sposób mogą korzystać z treści.

c. Ustanowienie i wprowadzenie polityki funkcjonowania czasopism spójnej z zasadami międzynarodowymi i zgodnej z wymogami ministerialnymi.

d. Opatrzenie  każdego artykułu metadanymi, w tym także bibliografią załącznikową co znacznie ułatwia indeksowanie zasobów czasopism przez inne bazy a zwłaszcza umożliwi eksport metadanych do bazy POL-index generującej polski współczynnik wpływu czasopism.

e. Automatyczna generacja i aktywacja identyfikatorów DOI.

f. Funkcjonowanie platformy w wielu wersjach językowych (obowiązkowe wprowadzenie danych o czasopiśmie w języku angielskim).

g. Dodatkowe narzędzia czytelnicze: eksport opisów do programów bibliograficznych; udostępniania w naukowych portalach społecznościach; cytowania artykułu.

h. Pełna informacja statystyczna pokazująca liczbę wejść oraz pobrań artykułów,  cytowań, a także wskaźników altmetrycznych.

i. Możliwość publikowania artykułów w różnych formatach.

j. Otwarty protokół OAI-PMH umożliwiający eksport do zewnętrznych baz i agregatorów.

 

 

 

Attachments:
Download this file (PRESSTO.pdf)Pressto.pdf[ ]2428 kB